Opublikowany przez: Joanna P. Redakcja 2018-06-21 12:23:44
Autor zdjęcia/źródło: Moringa, drzewo życia pixabay
Moringa, a właściwie moringa olejodajna to roślina zwana drzewem życia (znana jest także jako drzewo chrzanowe), która rośnie głównie w krajach azjatyckich, w Afryce i Ameryce Południowej. Jest bardzo odporana na suszę, dlatego świetnie sobie radzi w suchym klimacie. Listki moringi przypominają naszą akację, korzenie mają chrzanowy smak, a z nasion uzyskuje się wyjątkowo wartościowy olej.
Moringa z racji swoich właściwości nazywana jest również cudownym drzewem, możecie się także spotkać z określeniem "wieczne drzewo" i "nieumierające drzewo". Wieczność drzewa moringa bierze się stąd, że świetnie sobie radzi podczas suszy, a po wycięciu odrasta.
Moringa zaliczana jest do super żywności (super food) czyli nieprzetworzonej żywności naturalnego pochodzenia, która posiada moc składników odżywczych. Drzewo życia posiada tyle witamin i wartości odżywczych, że przypisuje się mu wręcz właściwości lecznicze.
W drzewie moringa znajdziemy mnóstwo witaminy C, której jest kilkakrotnie więcej niż w pomarańczach. Drzewo życia kryje w sobie także pokłady witamin A i E, B1, B2 i błonnika. Słyszeliście o szpinaku jako źródle żelaza? Zapomnijcie, w drzewie moringa żelaza jest o wiele więcej. Poza tym moringa to bomba składająca się z mnóstwa potasu oraz mniej "popularnych" minerałów, jak mangan i bor.
Ze względu na swoje właściwości lecznicze, spożywanie drzewa życia może pomagać osobom cierpiącym na choroby układu krążenia i podwyższony cholesterol. Wspiera także funkcjonowanie pracy mózgu i układu nerwowego, a także wspomaga regulacje poziomu cukru we krwi. Nie można zapominać również, że moringa wykazuje działania antywirusowe i antybakteryjne.
Skoro znamy już korzyści, jakie dla naszego organizmu ma drzewo życia, zastanówmy się nad sposobami użycia moringi i zastosowania jej w kuchni. Z całego drzewa życia właściwie wszystkie jego części są jadalne - nasiona, owoce, listki oraz pędy. Świeże liście, które zachowują najwięcej wartości odżywczych, spożywa się zazwyczaj w całości, podobnie jak liście szpinaku. Sproszkowane liście można dodawać do potraw jako przyprawa, ale także wykorzystać je do zaparzenia herbaty. Olej uzyskiwany z nasion można stosować jako dodatek do sałatek, a także do krótkotrwałego smażenia.
Moringa znajduje także zastosowanie w kosmetyce. Wykorzystać warto olej, który działa zmiękczająco i nawilżająco na skórę. Olej z nasion drzewa moringa można nakładać także na włosy, skóra głowy jest wówczas odżywiona, a cebulki wzmocnione, dzięki czemu włosy mniej wypadają.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.